Najlepsze filmy 2019 roku

Najlepsze filmy 2019 roku

Filmy dostarczają wielu emocji, wątpliwości, nieporozumień, zachwytów, wzburzenia i długo, by jeszcze wymieniać. Zatem, które filmy w 2019 roku okazały się być najlepsze?

Mój piękny syn

W wersji angielskiej tytuł brzmi “Beautiful Boy” i premiera filmu przypada na styczeń 2019 roku. Ileż zebrał on trafnych pochwał, zastanawiano się nad istotą problemu w nim przedstawionego. Młody chłopak (Timothee Chalamet) o imieniu Nic uzależnia się od narkotyków. Od tej pory toczy się walka. Nie tylko o życie, ale też o rodzinę. Ojciec Nica, jego żona i jeszcze dwójka małych dzieciaków pośrednio, choć głównie bezpośrednio dotykani są przez problem Nica, rozprzestrzenia się za szybko. Fabuła zostaje przedstawiona z perspektywy ojca, możemy poznać jego odczucia i zmagania podczas prób nawracania syna na dobrą drogę, trosk i strachu o jutro. “Mój piękny syn” wyciąga również zakorzenione w naszych duszach albo myślach niewypowiedziane lęki – o siebie, o przyszłość, o bliskich. film otrzymał aż 8 nominacji do różnych nagród.

Joker

Nie można nie wspomnieć o jednym z najgłośniejszych i najlepszych filmów, który premierę miał 4 października 2019 roku. Co za fala przetoczyła się przez cały świat. Tak naprawdę wszyscy znają już postać Jokera dzięki wcześniejszym adaptacjom i interpretacjom, nie tylko filmowych, ale i komiksowych. Jednak w filmie Todda Phillipsa poznajemy Jokera od innej strony. Widz wreszcie ma okazję zobaczyć, dlaczego Arthur Fleck stał się tytułowym Jokerem. Przenosimy się do ziejącej brutalnością rzeczywistości w Gotham City z lat 80. XX wieku, gdzie żerujący na cudzym nieszczęściu ludzie nie posiadają żadnych skrupułów. Mimo że Arthur przepełniony jest bólem i nienawiścią, Phoenix sprawił, że można tę postać polubić. I ten fakt jest bardzo zastanawiający. Jak można pałać sympatią do zimnokrwistego zabójcy, który z każdą kolejną ofiarą kumuluje w sobie jeszcze więcej bólu, smutku, rozpaczy, tym samym nie czując wyrzutów sumienia? Ta rola była potrzebna nam wszystkim, by pojąć i dostrzec bolesne, choć prawdziwe mechanizmy rządzące nie tylko w świecie „Jokera”, ale i w tym naszym, rzeczywistym, XXI-wiecznym. A jeszcze bardziej zaskakujący jest fakt, że reżyser wcześniej znany był głównie ze stworzonego filmu “Kac Vegas”. Z komedii Phillips zgrabnie i bardzo umiejętnie prześlizgnął się do dramatu, który do łatwych gatunków wcale nie należy. Warto też wspomnieć, że “Joker” otrzymał już parę nagród, a 11 nominacji oskarowych ma wiele szans na stanie się rzeczywistymi zwycięstwami.

Kraina miodu

Ten macedoński film dokumentalny zawrócił w głowach milionom. Hatidze, która ma 50 lat mieszka razem ze swoją chorą matką. Główna bohaterka jest też ostatnią niezależną pszczelarką. Nie potrzeba dodawać tu nic więcej. Wystarczy zobaczyć i wczuć się w realistyczne obrazy, przeżywać razem z postaciami, powoli idąc ku prawdzie. 2 nominacje do Oskarów mówią same za siebie.