Postacie męskie i kobiece w “Pętli” Patryka Vegi

Postacie męskie i kobiece w “Pętli” Patryka Vegi

Pętla Patryka Vegi od momentu swojego wejścia do kin wywołuje w widzach ambiwalentne uczucia. Z jednej strony może liczyć na szerokie grono zagorzałych wielbicieli, szukających w każdym filmie czystej akcji połączonej z brutalnością i niezbyt skomplikowanym dowcipem. Jednocześnie jednak spotyka się z ostrymi reakcjami czołowych krajowych krytyków, wytykających twórcom banał, przesadę i kicz. Podobnie niejednoznaczne opinie dotyczą występujących w Pętli bohaterów.

Gliniarz, prokurator, alfons i bezbarwna żona

Wypowiadający się na temat Pętli publicyści zwracali uwagę głównie na pewną płaskość tej produkcji, jej nieporadność w opisywaniu polskiej rzeczywistości. Wbrew zapewnieniom, film nie dostarcza nam bowiem żadnych rewelacyjnych odkryć w kwestii tzw. afery podkarpackiej – seksskandalu z udziałem wysoko postawionych urzędników państwowych. Na domiar złego, występujące w Pętli postacie nie grzeszą psychologiczną głębią, a ich życiowe potrzeby ograniczają się do seksu, ćpania i inkasowania forsy. Oczywiście, w skrajnie nielegalny sposób.

Główny bohater Pętli to Daniel Śnieżek (Antoni Królikowski), rzeszowski funkcjonariusz Centralnego Biura Śledczego Policji. Mamy okazję prześledzić całą jego zawodową karierę: od obiecujących (i jak najbardziej uczciwych!) początków aż do smutnego więziennego finału. W międzyczasie Daniel podejmuje się nielegalnej “opieki” nad seksbiznesem prowadzonym przez dwóch sutenerów z Ukrainy pod przykrywką ekskluzywnego klubu nocnego. 

Obaj partnerzy Daniela w interesach – Alex i Żenia – odwdzięczają mu się poprzez alkohol, narkotyki oraz seanse uciech z zatrudnionymi w lokalu prostytutkami. Jednak po niedługim czasie grunt zaczyna się usuwać protagoniście Pętli spod nóg, a on sam ląduje w areszcie. Wówczas pozostaje mu tylko na nowo odkryć wiarę w Boga, co czyni za pośrednictwem przypowieści o synu marnotrawnym. Odnajduje w tej historii echo swoich własnych doświadczeń, a także obietnicę odpuszczenia wszystkich grzechów.

Nawet jeśli Pętla jako całość nie zbierała przesadnie dobrych recenzji, rola Królikowskiego spotykała się na ogół z przychylnymi opiniami krytyków. Sporo pochwał zebrał także Piotr Stramowski, który wcielił się w postać Dawida Kosteckiego – zawodowego pięściarza, a przy okazji także gangstera. Rzeczywisty Kostecki został znaleziony martwy w więziennej celi, w sierpniu 2019 roku. Zgodnie z oficjalną wersją władz zakładu, sportowiec popełnił samobójstwo.

Jak nietrudno się domyślić, głównych postaci kobiecych w Pętli również nie cechuje nadmierna delikatność. Ambitna prokurator Alicja Konarska (Katarzyna Warnke) celuje w wulgarnym języku i swobodnym podejściu do kwestii obyczajowych, zaś żona Daniela, Anka (Aleksandra Nowicka) wydaje się przede wszystkim postacią dość bezbarwną. Żadna z kobiet nie jest w stanie sprawić, aby Pętla choć na moment wzbiła się na wyższy poziom przekazu. Od początku do końca mamy do czynienia ze stuprocentowym kinem akcji, które może się zarówno podobać, jak i śmiertelnie nużyć.